Przejście do strony głównej

Dzień Edukacji Narodowej i 90-lecie Szkoły Podstawowej w Brzezinach – relacja z obchodów

25.10.201711:24

Radosz

ikonka-herb-50x50

 

13 października 2017 roku w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Brzezinach odbyła się podwójna uroczystość: VI Gminny Dzień Edukacji Narodowej i 90-lecie Szkoły Podstawowej w Brzezinach. Na zaproszenie Przewodniczącego Rady Miejskiej w Halinowie P. Marcina Pietrusińskiego, Burmistrza Halinowa P. Adama Ciszkowskiego i Dyrektora ZSP w Brzezinach P. Marzeny Wiśniarskiej przybyło wielu gości. Nagrodami Burmistrza Halinowa zostali wyróżnieni nauczyciele : z ZSP w Okuniewie: P. Barbara Podgórska i p. Małgorzata Proch, ze Szkoły Podstawowej w Chobocie P. Dorota Izdebska, z ZSP w Cisiu P.Wiesław Chomiuk, z ZSP w Halinowie: P. Agnieszka Kupiec, P. Anna Przybysz, z ZSP w Brzezinach P. Beata Majewska i dyrektorzy: Panie Lidia Kołakowska i Ewa Kupiec z ZSP w Halinowie, oraz  P. Marzena Wiśniarska- z  ZSP w Brzezinach. Gratulacje i kwiaty odebrali nauczyciele, którzy uzyskali wyższe stopnie awansu zawodowego.

 

W swoim  wystąpieniu P. Teresa Wargocka- poseł na Sejm RP,  nawiązała do długiej tradycji publicznej oświaty sięgającej do czasów powołania Komisji Edukacji Narodowej i roli oświaty w trudnych czasach zaborów, a także  podkreśliła wagę wykształcenia we współczesnym świecie. Pan Burmistrz odniósł się m. in. do  osobistych związków ze szkołą, którą zakładał jego dziadek Stefan Ciszkowski. Podkreślił  też wkład wszystkich pracowników w tworzenie dobrej jakości oświaty na terenie Gminy Halinów. Przypomniał, jak wielkie inwestycje w tej dziedzinie zostały poczynione w ostatnich latach i podkreślił ich ciągłość, tj. aktualnie kończone inwestycje: boisko wielofunkcyjne w Brzezinach i nowe przedszkole w Okuniewie. Ponadto zapowiedział dalszy rozwój bazy  oświatowej w kolejnych latach. W swoich wystąpieniach zaproszeni goście składali gratulacje i życzenia dalszego rozwoju szkoły. Z wielkim sentymentem wspominali  swoją pracę poprzedni dyrektorzy:  P. Danuta Michałowicz i P. Marek Nowicki, który przypomniał kolejną ważną rocznicę: 10-lecie nadania szkole imienia VII Obwodu AK „Obroża”. Za udział w konkursach poświęconych ochronie środowiska dziękowała Pani Dyrektor  Zakładu  Komunalnego w Halinowie P. Małgorzata Komuda –Ołowska. Gratulacje i życzenia składali przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Halinowie, Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim,  Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Sulejówku, Dyrektor Gimnazjum w Halinowie Pan Jan Rutkowski i Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Pan Dariusz Kowalczyk. Radni powiatowi Panowie Robert Grubek i Ireneusz Piasecki zapowiedzieli ufundowanie nagrody dla ucznia, który osiągnie najlepsze wyniki w nauce. Za współpracę szkoły z Radą Miejską dziękował radny Pan Jan Papis. Dyrektor ZSP P. Marzena Wiśniarska podkreśliła wkład  środowiska lokalnego – kolejnych pokoleń mieszkańców Brzezin, Duchnowa, Wielgolasów:  Brzezińskiego i Duchnowskiego w dzieło założenia i rozwoju szkoły na przestrzeni 90 lat jej istnienia. Dziękowała dawnym i obecnym pracownikom, rodzicom i członkom Społecznego Komitetu Budowy Sali Gimnastycznej, którzy 20 lat temu doprowadzili do zbudowania pierwszego boiska i sali gimnastycznej wraz z zapleczem. Podkreśliła znakomitą  współpracę z kolejnymi Radami Rodziców i sołectwami, które corocznie wspierają szkołę  finansowo, dzięki czemu  możliwe było m.in. szybkie dostosowanie budynku do potrzeb powstającego przedszkola i gimnazjum, oraz liczne remonty i zakupy sprzętu. Sołtysi : P. Władysława Zawadka, P. Marek Kulas i  P. Jan Skolimowski są od wielu lat zaangażowani w sprawy szkoły, w której uczą się kolejne pokolenia ich rodzin.

 

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna rozpoczęta polonezem. Uczniowie przybliżyli postać Aleksandra Świętochowskiego- twórcy idei pozytywizmu, który mieszkał w Brzezinach prawie 20 lat. Zgodnie z duchem czasu dążył do budowy szkoły, zbierał  fundusze na ten cel, ale nie zdołał go tu zrealizować. Śladem jego  pracy nad podniesieniem poziomu rolnictwa są do dziś istniejące gospodarstwa sadownicze i ogrodnicze. W dalszej części uczniowie przypomnieli dzieje szkoły,  jej kolejnych dyrektorów i komitety społeczne tworzone na każdym etapie budowy i rozbudowy bazy lokalowej. Jej klimat i tempo najlepiej przedstawiły dzieci z zerówki wcielając się w role budowlańców. Swoje umiejętności taneczne i wokalne zaprezentowali uczniowie z każdego etapu edukacyjnego zaczynając od szkoły podstawowej po gimnazjum. Zmieniającą się modę  w tej dziedzinie pokazali tańcząc skocznego krakowiaka, lirycznego walca, a na koniec brawurowo wykonując układ współczesny do rokowej piosenki zaśpiewanej po angielsku. Występ uczniów zakończył się życzeniami, do których wszyscy się przyłączają: „Żyj nam szkoło tysiąc lat!”.

 

Dzien-edukacji-w-Brzezinach2017-01 Dzien-edukacji-w-Brzezinach2017-02 Dzien-edukacji-w-Brzezinach2017-03

 

Dzien-edukacji-w-Brzezinach2017-04 Dzien-edukacji-w-Brzezinach2017-05 Dzien-edukacji-w-Brzezinach2017-06

 

Dzien-edukacji-w-Brzezinach2017-07 Dzien-edukacji-w-Brzezinach2017-08 Dzien-edukacji-w-Brzezinach2017-09

 

 

Gmina Halinów

Aktualności:

Najnowsze
Najpopularniejsze

 

banerek nabor.

 

REWITALIZACJA-baner

ZIT

1


Informacje w sprawie budowy autostrady A2

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

 

patronatv2


Karta dużej rodziny - rodzina.gov.pl

Gminne Centrum Kultury

baner_gluchoniemi-2_prawy

baner kas

 

Wszelkie prawa zastrzeżone: Gmina Halinów

Projekt i wykonanie: Maxus Net Communications

Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności Mazowsze  serce Polski Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 znajdują się na stronie: www.mazowia.eu